Wielki Mur Chiński to systemy obronne składające sie z zapór naturalnych, sieci fortów i wież obserwacyjnych oraz murów obronnych.Tradycyjnie przyjmuje się, że Wielki Mur rozciągał się od Shanhaiguan do Jiayugan w górach Nan Shan. Wszystkie odcinki Muru, wraz z naturalnymi barierami mają  21 196 km długości, ten najbliżej znany ma ok. 2450 km- to odległość porównywalna do linii łączącej Madryt z Warszawą. 

Pierwsze wzmianki o Murze pojawiają się w III w p.n.e. Fortyfikacja osłaniała północne Chiny przed najazdami ludów z Wielkiego Stepu. W przypadku zbliżania się nieprzyjaciół przekazywanie informacji ułatwiały wieże sygnalizacyjne rozmieszczone co 100 metrów. Na górze mur ma 5,5 m szerokości - wystarczająco, aby mogła nim maszerować piechota po 10 żołnierzy w szeregu albo kawaleria po 5 koni. Mur miał też znaczenie handlowe,a jego zachodni odcinek chronił chińską część Jedwabnego szlaku.

Wielki Mur został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a 7 lipca 2007 ogłoszono go jednym z siedmiu nowych cudów świata.W Chinach funkcjonuje przysłowie: „Człowiek, który nie był w wielkim murze, nie może być bohaterem”.