Chiny to bardzo rozległy kraj, co czyni go bardzo zróżnicowanym pod względem klimatu. Podczas gdy w jednej jest mroźna zima, w drugiej czekają na nas upały. W związku z tym wyróżnia się 5 stref klimatycznych.

[Północ]

W okresie grudzień-marzec na północ od Wielkiego Muru panuje syberyjska zima, gdzie temperatury dobijaja do -40°C. Najlepszym miesiącem, w którym warto odwiedzić ten obszar jest czerwiec. Wówczas temperatura waha sie pomiedzy 20 a 30°C.

[Chiny Centralne]

Tutaj w okresie letnim, który przypada na maj-październik, spotkamy się z temperaturami rzędu 40°C. Lejący się żar z nieba ma swój kres dopiero w grudniu.

[Południe]

Na południu zima panuje tylko 3 miesiące, przypada to na okres styczeń-marzec. Najbardziej gorąco jest wiosną i latem, wysoka temperatura przeplatana jest wtedy przez porę deszczową, co czyni ten klimat bardzo optymalnym.

[Tybet]

Region ten charakteryzuje się tym, że jednego dnia mieszkańców Tybetu może zaskoczyć pogoda z każdej pory roku. Zdarza się tak, że nocą oraz wczesnym ranem temeratury są iście zimowe, a tego samego dnia wychodzi słońce, które przynosi temperaturę rzędu 35°C!

[Północny zachód]

Teren pustynny tego obszaru sprawia, że lato jest bardzo suche i gorące. Zima z kolei jest bardzo mroźna, temperatury siegają nawet do -30°C.