Pekin jest stolicą i drugim co do wielkości (po Szanghaju) miastem Chin. Miasto położone jest w północno-wschodniej części Chin, w odległości 160 km od Morza Żółtego.

Pekin jest miastem kontrastów, z jednej strony jest to nowoczesna metropolia z drugiej to tu mieszczą się najstarsze zabytki Chin. Większość zabytkowej architektury, pochodzi z czasów dynastii Ming i późniejszych. Cechą wspólną układu wszystkich mieszkań, świątyń i pałaców był tzw. siheyuan - dziedziniec oskrzydlony i zamknięty przez oddzielne parterowe pawilony, podzielone na mniejsze pomieszczenia. Cały kompleks zbudowany był na planie prostokąta i otoczony murem. Na wewnętrznym podwórku znajdowały się drzewa lub ogrody zagospodarowane według zasad feng shui.

Ogromnym bodźcem dla nowych konstrukcji w stolicy były letnie igrzyska olimpijskie w 2008 r. Pekin otworzył się wówczas na zagranicznych projektantów i architektów. Jednym z powstałych w tym okresie obiektów był Stadion Narodowy, zwany "Ptasim Gniazdem" oraz stojąca obok stadionu "Kostka Wody", jak nazywa się potocznie. Natomiast pekiński Terminal 3, obecnie uznawany jest za największe i najnowocześniejsze lotnisko na świecie. Jego rozszerzający się aerodynamiczny dach widziany z góry przypomina kształtem ziejącego ogniem smoka, co nawiązuje do tradycyjnej chińskiej symboliki i kolorystyki. Co ciekawe, na lotnisku zostały zainstalowane systemy Midea!