Chiński Nowy Rok jest najważniejszym świętem w tradycyjnym kalendarzu chińskim i przypada między 20 stycznia a 20 lutego. Kalendarz chiński jest szczególny, ponieważ nie liczy lat w jednym ciągu, ale w sześćdziesięcioletnich cyklach, gdzie każdy rok ma swoją nazwę, która stanowi kombinację 5 żywiołów i 12 zwierząt.

Chiński Nowy Rok jest uroczyście obchodzony przez ponad 1/4 ludzi na świecie. Tradycyjnie święto trwa piętnaście dni i kończy się Świętem Latarni.

Do obchodów Nowego Roku Chińczycy przygotowują się już miesiąc wcześniej. Starają się spłacić wszystkie długi i rozwiązać problemy oraz kupić prezenty i dekoracje noworoczne. Dookoła drzwi naklejają noworoczne zwoje w postaci czerwonych pasów papieru, na których umieszczane są sentencje mające przyciągnąć pod dach pieniądze, szczęście i powodzenie. W wigilię Nowego Roku rodziny spotykają się na wspólnym posiłku złożonym z kilku dań, głównie są to ryby, kurczak i warzywa. W przeciwieństwie do Europejczyków - Chińczycy spędzają Nowy Rok w domu i w gronie rodzinnym. W tym dniu wręcza się sobie nawzajem prezenty. Zazwyczaj są to świeże owoce, owoce w cukrze, ciastka, cukierki lub koperty z pieniędzmi. O zmroku na ulicach odbywają się pokazy sztucznych ogni i wybuchy petard. Następnie tradycyjnie składa się ofiarę na domowym ołtarzyku poświęconym przodkom i zasiada do wspólnej wieczerzy, do której spożywa się grzane wino lub wódkę. Rodzina spędza czas przy stole do rana, rozmawiając i grając w różne gry.

O świcie Nowego Roku gospodarz domu zdejmuje znad drzwi obrazki nianhua. W tym dniu ponownie składa się ofiary przodkom, a następnie odbywa się wspólne świętowanie na ulicach miasta, gdzie wraz z tradycyjnym tańcem lwów. Kulminacyjnym elementem świętowania jest korowód kilkudziesięciu osób niosących figurę smoka. Zabawy uliczne trwają do późnych godzin nocnych.